Az asszertivitást sokan ösztönösen használják, azonban a legtöbben az ehhez szükséges technikákat tudatosan sajátították el. Ahhoz, hogy a hétköznapjainkba hatékonyan beépüljön, mindenképpen időre van szükség, tehát egyik napról a másikra nem biztos, hogy változást érünk el. A technikák tudatos alkalmazásával azonban jelentős változást érhetünk el kommunikációnkban.
Aki asszertíven kommunikál:
– én közléseket használ,
– elmondja érzéseit,
– kifejezi gondolatait, vágyait,
– képes kontrollálni haragját, dühét,
– képesek kompromisszumot kötni,
Az képes asszertív kommunikációra, aki tisztában van jogaival és kötelességeivel, képes nemet mondani megtartani a határait, miközben tiszteletben tartja a másik ember határait és érzéseit.
Az asszertivitás tehát egy elég összetett viselkedésmód, azonban rengeteg lehetőség rejlik benne. Leginkább szituációs gyakorlatok alkalmazásával, saját életünkből vett példákon keresztül lehet elsajátítani és a hétköznapok rutinjává tenni. Kezdetben gyakran tapasztalom, hogy egy-egy tréningen a résztvevők nehézkesnek, mesterkéltnek érzik az így megfogalmazott üzeneteket. Azonban a titok abban rejlik, hogy meg kell tanulni, be kell gyakorolni azokat az asszertivitást segítő kifejezéseket, amelyeket szívesen és könnyen használunk, közel állnak hozzánk. Csak olyan fordulatokat gyakoroljunk be, amelyek használata komfortos, passzol hozzánk. Így lesz az összhatás igazán egységes és hiteles.